Medya

04.04.2016

Koza Altın İşletmeleri A.Ş. Kayseri Himmetdede Altın Tesisi Projesi

Koza Şirketler Grubunun, Kayseri Himmetdede beldesinde yatırım yapacağı Altın Madeni İşletmesinin projelendirme mühendislik hizmetleri, Prokon Müh. ve Müş. A.Ş. tarafından yapılmaktadır. Sözkonusu projeye ait sözleşme Eylül 2012'de imzalanmıştır.


Projelendirme hizmetlerinin kapsamı disiplinler bazında mekanik projeler, mimari ve inşaat projeleridir. Ayrıca, üniteler, kırıcılar bölgesinde bulunan tüm yapılar ve konveyörler, ADR rafineri binası ve bazı yapıların temel projelerinin kontrolü de Prokon tarafından sağlanmaktadır.

 

Söz konusu tesisin işleyişi şu şekilde olacaktır:
Altın madeni cevheri, tesise yakın bölgede ve açık sahadan patlatma sureti ile kırılarak elde edilecektir. Kara nakil araçları ile tesis getirilecek olan cevher, bir dizi kırıcı-elek-konveyör sistemi ile istenilen büyüklüğe kadar kırılacaktır. Nihai olarak kırılmış malzeme, yine sabit ve hareketli konveyör sistemleri kullanılarak, özel membran ve drenaj sistemleri yerleştirilmiş olan üretim sahasına, daha önceden planladığı şekilde yığılacaktır. Üretim sahasında ve rafineri bölgesinde uygulanacak olan bir dizi kimyasal işlemler ve proses ile altın üretimi yapılacaktır. Tesisin saatlik malzeme işleme kapasitesi 1100 ton’dur.